Çırağan Cd. No:22, 34349 Beşiktaş/İstanbul 24 SAAT AÇIK 444 4 176


ABOUT OUR "MİDYECİ AHMET" BRAND AND FRANCHISING

"Midyeci Ahmet" brand is the story of a little boy who started his life struggle in 1992 by selling mussels with a mobile portable stall on his shoulders. "Midyeci Ahmet", which is the first name that comes to mind upon saying Stuffed Mussels in Turkey, also known as "Lord of Mussels", now takes firm steps forward to become a global brand."

His small portable stall turned into a shop in Balık Pazarı in time, and despite there was no promotion and advertising, "Midyeci Ahmet" brand achieved to become the first name that comes to mind upon saying stuffed mussels first in Istanbul and then all over Turkey as an urban legend. He changed the perception that reliable, healthy and good mussels could only be eaten in luxury and expensive restaurants in Turkey, as in all the world, and made mussel an easily-accessed, 100% organic, healthy and tasty street fast food that suits to the budget of everyone.

As of 2018, "Midyeci Ahmet" decided to realize his childhood dream and started having branches with franchise method to serve his unique tastes not only to those coming to his only branch in Beşiktaş but also to everyone from Istanbul and other cities in Anatolia. After the frequent franchise requests, he first opened his franchise in Tuzla and then in Çengelköy and kept on branding by opening a branch in Ankara lastly.

With such branching steps, the adventure that started on a small portable stall led it to become a giant food brand that determines its standards in its field with 100% Turkish capital and 4 branches.

"Midyeci Ahmet" brand, currently employing over 300 people, will open a new 2000 m2 factory in Thessaloniki, Greece in addition to the one in İstanbul and triple its production capacity. With the capacity increase,  Midyeci Ahmetaims to reach a total of 20 branches both in Turkey and abroad by the end of 2020. Serving about 75% of all stuffed mussels sold in Turkey to his customers, "Midyeci Ahmet" plans to reach a turnover of 100 Million TL with all of its branches until the end of 2020.

If you wish to become a part of this big family and take your place in our story to be a giant brand in the world, please see the following required qualifications, and if you qualify, please contact us via our contact number.

NECESSARY QUALIFICATIONS FOR THE FRANCHISE BRANCH INVESTORS:

Parallel to the Midyeci Ahmet brand vision, you should be an investor who thinks that the most delicious food in the world is stuffed mussels just like we do and who has a dynamic, energetic spirit, ambition to succeed and the financial resources required for the investment.

RESTAURANT SELECTION:

Areas with busy pedestrian and vehicle traffic and suitable main roads are among the features necessary for the restaurant to be opened.

INVESTMENT TERMS:

We have prepared two different concepts for the franchise of our “Midyeci Ahmet“ brand.

--------------------------------------------------

CONCEPT 1:
Midyeci Ahmet (Tradesman): Stuffed Mussel Only

10-year trademark register: Total area excluding the storage should  be maximum 50 m2 and the facade width to the road should be maximum of 3 meters. 5% loyalty is collected over the monthly net turnover.

RESTAURANT FEATURES:
The workplace should be on the ground floor. Cold storage area should be at least 6 m2.

--------------------------------------------------

CONCEPT 2:
Midyeci Ahmet (With frying pan): Stuffed Mussel and Kokoreç

10-year trademark register: Total area of ​​the excluding the storage  should be minimum of 100m2 and the facade width to the road should be a minimum of 4 meters. 5%  loyalty is collected over the monthly net turnover.

RESTAURANT FEATURES:
The workplace should be on the ground floor. Cold storage area should be at least 20 m2.

After filling out the form in the side section, please contact us at 0090 212 261 47 57

Best regards,
Midyeci Ahmet Family
CAPTCHA image

This helps us avoiding spams, thank you.


“MİDYECİ AHMET” MARKAMIZ VE FRANCHISING HAKKINDA

1992 yılında omzunda seyyar tezgâhı ile midye dolma satarak hayat mücadelesine başlayan küçük bir çocuğun hikâyesidir “Midyeci Ahmet” markası. Şimdilerde Türkiye’de midye dolma denildiği zaman akla ilk gelen isim olan “Midyeci Ahmet”, nam-ı diğer “Midyelerin Efendisi”, bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Küçük seyyar tezgâhı zamanla Balık Pazarı’nda bir dükkana dönüşmüş, herhangi bir tanıtım ve reklam yapmamasına rağmen “Midyeci Ahmet” markası dilden dile bir şehir efsanesi olarak önce İstanbul, sonra tüm Türkiye’de midye dolma denilince akla gelen ilk isim olayı başarmıştır.  “Midyeci Ahmet” markası, tüm dünyada ve  Türkiye’de yaygın olan  yalnızca lüks ve pahalı restoranlarda güvenilir, sağlıklı ve iyi midye yenebilir algısını değiştirmiş, midyeyi  herkesin bütçesine uygun olarak rahatça ulaşabildiği, yüzde 100 organik, sağlıklı ve lezzetli bir sokak lezzeti-fastfood haline getirmiştir.

2018 yılından itibaren de “Midyeci Ahmet”, çocukluk hayalini gerçekleştirmeye karar vermiş, eşsiz lezzetlerini sadece Beşiktaş’taki tek şubesine gelenlere değil tüm İstanbullulara ve Anadolu’daki diğer şehirlere sunmak adına franchise yöntemi ile şubeleşmeye başlamıştır. Aldığı yoğun franchise taleplerinden sonra ilk franchise şubesini Tuzla’ya, ardından Çengelköy’e açmış ve son olarak da Ankara’ya açılarak da markalaşmasına devam etmiştir.

Bu şubeleşme adımları ile küçük bir seyyar tezgahında başlayan serüven “Midyeci Ahmet” markasının 100% Türk sermayeli, 4 şubesi ile alanında standartları belirleyen bir gıda devi olmasına yol açmıştır.
Şu anda 300'den fazla kişiye istihdam olanağı sağlamakta olan “Midyeci Ahmet” markası, İstanbul’da yer alan fabrikasına ek olarak 2020 yılı başında Yunanistan’ın Selanik şehrinde de 2000 m2’lik bir fabrika açacak olup, üretim kapasitesini 3 katına çıkaracaktır. Kapasite artışı ile birlikte “Midyeci Ahmet” 2020 sonuna kadar hem yurtiçi hem yurtdışında toplam 20 şubeye ulaşmayı hedeflemektedir. Tüm Türkiye’de satılan midye dolmaların yaklaşık olarak %75’ini müşterilerine sunan “Midyeci Ahmet”, 2020 yılı sonuna kadar tüm şubeleriyle birlikte 100 Milyon TL ciro hedeflemektedir.

Eğer siz de bu büyük ailenin bir parçası olmak ve bizim dünya devi olma hikayemizde yer almak isterseniz lütfen aşağıdaki aradığımız özelliklere bakınız; eğer bu kriterleri sağlıyorsanız, bize iletişim numaramızdan ve e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

FRANCHISE ŞUBE YATIRIMCISINDA ARANAN ÖZELLİKLER:
“Midyeci Ahmet” markası vizyonuyla paralel olarak, bizim gibi dünyanın en lezzetli yiyeceğinin Midye Dolma olduğunu düşünen; dinamik, enerjik bir ruha, başarma hırsına sahip ve yatırımın gerektirdiği finansal kaynakları temin edebilecek bir yatırımcı olmanız gerekmektedir.

RESTORAN SEÇİMİ:
Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler ve uygun ana arterler restoran açılacak mekanda aranan özellikler arasındadır.

YATIRIM ŞARTLARI:

“Midyeci Ahmet “ markamızın franchise'ı için sizlere iki farklı konsept hazırladık.

---------------------------------------------------

KONSEPT 1:
Midyeci Ahmet (Esnaf): Sadece Midye Dolma

10 yıllık isim hakkı: Depo hariç, toplam alan m2’si maksimum 50 m2, yola bakan cephe ise maksimum 3 metre olacaktır. Net ciro üzerinden ise aylık %5 loyalty alınmaktadır.

RESTORAN ÖZELLİKLERİ:
İş yeri giriş katında olmalıdır. Soğuk hava depo alanı en az 6 m2 olmalıdır.

---------------------------------------------------

KONSEPT 2:
Midyeci Ahmet (Tavalı): Midye Dolma ve Kokoreç

10 yıllık isim hakkı: Depo hariç, toplam alan m2’si minimum 100m2, yola bakan cephe ise minimum 4 metre olacaktır. Net ciro üzerinden ise aylık %5 loyalty alınmaktadır.

RESTORAN ÖZELLİKLERİ:
İş yeri giriş katında olmalıdır. Soğuk hava depo alanı en az 20 m2 olmalıdır.

---------------------------------------------------

Yan tarafta yer alan formu eksiksiz doldurduktan sonra 444 4176 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Midyeci Ahmet Ailesi
CAPTCHA image

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.